|

Annaliese Drăgan, pe locul al șaselea în finala de la minge în cadrul Jocurilor Mondiale

Nu doar gimnastica aerobică românească a fost prezentă în finalele din această dimineață de la Jocurile Mondiale, de la Birmingham (Statele Unite ale Americii). Și singura reprezentantă a României din cadrul întrecerii de gimnastică ritmică, Annaliese Drăgan, a reușit să se califice în finala de la minge.

Gimnasta din România s-a calificat cu a șasea notă – 30.750 puncte (14.400 – dificultate, 8.150 – execuție, 8.200 – artistic).

În finală, Annaliese Drăgan a fost la aproape un punct și jumătate de ultima treaptă a podiumului, ocupând tot locul al șaselea, ca și în calificări. Sportiva de la Sportul Studențesc a fost notată cu 31.000 de puncte pentru exercițiul din finală (14.600 – D/8.100 – E/8.300 – A).

Evoluția din finală a sportivei române poate fi urmărită aici (de la 1:33:00).

Câștigătoare a fost Daria Atamanov, din Israel, cu 34.900p, iar podiumul a fost completat de Sofia Raffaeli (Italia, 33.350p), respectiv de Fanni Pigniczki (Ungaria, 32.550p).

Annaliese Drăgan a mai fost prezentă și la cerc în prima zi a competiției de gimnastică ritmică de la Jocurile Mondiale. Însă, nu a reușit calificarea în finală, ocupând locul 12, cu 29.900p (14.300 – D/7.750 – E/8.050 – A).