Atletism > Verificare pentru finala Campionatului naţional

La finalul săptămânii, pe stadionul „Iolanda Balaş Soter” din Bucureşti, s-a desfăşurat etapa de zonă (Muntenia) a Campionatului naţional de atletism rezervat copiilor 1, 2 şi 3. Au participat peste 250 de sportivi de la 40 de cluburi, printre care s-au numărat şi atleţii grupărilor Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti (antrenori Robert Munteanu, Maria Andrei şi Florin Andrei) şi CS Telecom Petrom Slănic (antrenor Gheorghe Muşat).

În prima zi a competiţiei, sâmbătă, s-au derulat concursurile copiilor 1. La această categorie, patru sportivi prahoveni au obţinut rezultate deosebite. Astfel, atleţii clubului din Slănic Grigore Iacob şi Alin Rujoiu s-au impus la probele de 1000 m, respectiv 600 m. Mai mult, Iacob a realizat cel mai bun timp al tuturor zonelor din ţară – 3.02,30 minute, în vreme ce Rujoiu a sosit primul, cu timpul de 1.40,71 minute.

De la CSŞ Ploieşti, Paise Ionescu s-a clasat pe locul doi în proba de 200 m (27,5 secunde), în vreme ce la proba de 600 m s-a situat pe poziţia a treia (1.45,40 minute). De asemenea, în proba feminină de 600 m, atleta ploieşteană Bianca Ştefan a sosit pe locul al doilea, cu timpul de 1.51,30 minute.

În a doua zi au avut loc întrecerile copiilor 2 şi 3, sportivii prahoveni numărându-se, şi de data aceasta, printre ocupanţii primelor poziţii. La copii 2, CS Telecom Petrom Slănic a dominat proba de 800 m, Mirela Bratu şi Violeta Corbu sosind pe primele două locuri. În plus, Mirela (în foto principal), cu timpul de 2.33,23 minute, a realizat cea mai bună performanţă din toate zonele din ţară. De la gruparea din Slănic, Constantin Şindilă s-a impus la concursul de aruncarea mingii de oină, cu 38,84 m.

De la CSŞ Ploieşti s-au remarcat Florin Nica, sosit pe poziţia a doua la proba de 150 m (22,00 secunde), Sebastian Parepa – locul 2 la 500 m (1.27,00 minute) şi locul 3 la 50 m (7,50 secunde), Alexandra Enea – locul 2 la 500 m (1.33,40 minute) şi George Nicolae –locul 3 la 150 m (22,50 secunde).

Rebecca Andrei

În competiţia copiilor 3, gruparea ploieşteană a obţinut două locuri 1, prin Rebecca Andrei, care s-a impus în proba de 300 m (52,00 secunde), şi ştafeta de 8×50 m mixt, echipă alcătuită din Laura Brumă, Raluca Baicu, Dariana Mototolea, Rebecca Andrei, Valentin Lupu, Vlăduţ Oprescu, Andrei Niculiţă, Andrei Florea.

Faza finală a campionatului se va desfăşura tot la Bucureşti, în zilele de 26 şi 27 iunie.