Ciclism > Lupta pentru „maglia rosa” începe

Mâine începe cursa pentru supremația în ediția a 94-a din Il Giro. Timp de trei săptămâni, ciclismul mondial se îndreaptă spre Peninsulă. Turul va începe cu o etapă de contratimp pe echipe, în Torino, prima capitală a Italiei.

Vor mai fi două etape de contratimp individual, în ultima săptămână a cursei, în etapele 16 și 21. Traseul din acest an cuprinde opt etape de munte, șase etape medii și numai patru etape de plat, cele mai puține din ultimii cinci ani, așa că sprinterii vor avea mult de muncă în actuala ediție.

De asemenea, vor fi 21 de cățărări de categorie 2, 1 și special și opt etape care se vor încheia în cățărare, cele mai multe din ultimii șapte ani.

Cele mai multe victorii le-a obținut de-a lungul vremii cicliștii: Alfredo Binda (1925, 1927, 1928, 1929, 1933), Fausto Coppi (1940, 1947, 1949, 1952, 1953), Eddy Merckx (1968, 1970, 1972, 1973, 1974) – 5; Giovanni Brunero (1921, 1922, 1926), Gino Bartali (1936, 1937, 1946), Fiorenzo Magni (1948, 1951, 1955), Felice Gimondi (1967, 1969, 1976), Bernard Hinault (1980, 1982, 1985) – 3.

Anul trecut, s-a impus Ivan Basso, de la Liquigas, tricoul roz revenind în Italia, după două sezoane în care s-au impus Denis Menchov (2009, Rusia, Rabobank) și Alberto Contador (2008, Spania, Astana). Basso mai câștigase Turul Italiei în 2006.

Alberto Contador (c)Tim De Waele
Alberto Contador (c)Tim De Waele

Favoritul principal este Alberto Contador, care a spus că se gândește să participe și la Turul Franței și la Turul Spaniei, dar momentan se concentrează numai pe evoluția din Giro.

Acesta este mare favorit și la casele de pariuri, având o cotă de 1,6, în vreme ce următorii sunt Vicenzo Nibali (Italia, Liquigas), cu 6,0, și Michele Scarponi (Italia, Lampre), cu 7,5-8,0.

Printre favoriți se mai numără și Igor Anton (Spania, Euskaltel), Denis Menchov (Rusia, Geox), Roman Kreuziger (Cehia, Astana), Joaquim Rodriguez (Spania, Katusha).

Părerea specialistului

Alexandru Ciocan
Alexandru Ciocan

 

Înainte de startul cursei, l-am rugat pe unul dintre cei mai valoroși cicliști din țară din ultimul deceniu, Alexandru Ciocan, antrenor-sportiv la Dinamo Scorseze București, să ne spună favoriții săi la primele locuri. Iată ce a spus:

Din punctul meu de vedere, Contador, Nibali sunt favoriții, dar mai există și un Di Luca și Rodriguez (Katusha), care vor sa aibă un cuvânt de spus. Contador clar nu concurează decât pentru a câștiga, deci pe el îl văd nr 1. Nibali este la el acasă și va avea tifosii cu el peste tot. La tricoul ciclamino (puncte) Petachi, Farrar, și cam atât. Restul nu știu dacă pot duce trei săptămâni de cursă.

Program

1 Mai 7 19.3 km
Venaria Reale › Torino

2 Mai 8 244 km
Alba › Parma

3 Mai 9 173 km
Reggio Emilia › Rapallo

4 Mai 10 216 km
Quarto dei Mille › Livorno

5 Mai 11 191 km
Piombino › Orvieto

6 Mai 12 216 km
Orvieto › Fiuggi Terme

7 Mai 13 110 km
Maddaloni › Montevergine di Mercogliano

8 Mai 14 217 km
Sapri › Tropea

9 Mai 15 169 km
Messina › Etna

R Mai 16
Zi de odihnă
10 Mai 17 159 km
Termoli › Teramo

11 Mai 18 144 km
Teramo › Castelfidardo

12 Mai 19 184 km
Castelfidardo › Ravenna

13 Mai 20 167 km
Spilimbergo › Grossclockner (AT)

14 Mai 21 210 km
Lienz (AT) › Monte Zoncolan

15 Mai 22 229 km
Conegliano › Gardeccia Val di Fassa

R  Mai 23
Zi de odihnă
16 Mai 24 12.7 km
Belluno › Nevegal

17  Mai 25 230 km
Feltre › Tirano

18  Mai 26 151 km
Morbegno › San Pellegrino Terme

19 Mai 27 209 km
Bergamo › Macugnaga

20 Mai 28 242 km
Verbania › Sestriere

21 Mai 29 31.5 km
Milano

Harta Il Giro 2011
Harta Il Giro 2011

 

Echipe

 

ACQUA & SAPONE (ASA)
(ITA)
1 GARZELLI Stefano ITA
2 CODOL Massimo ITA
3 CORIONI Claudio ITA
4 BETANCOURT GOMEZ Carlos Alberto COL
5 MARZOLI Ruggero ITA
6 MIHOLJEVIC Vladimir CRO
7 NAPOLITANO Danilo ITA
8 SARMIENTO TUNARROSA Cayetano José COL
9 TABORRE Fabio ITA

 

AG2R LA MONDIALE (ALM)
(FRA) 

11 NOCENTINI Rinaldo ITA
12 BERARD Julien FRA
13 CHEREL Mikael FRA
14 DESSEL Cyril FRA
15 DUPONT Hubert FRA
16 GADRET John FRA
17 GASTAUER Ben LUX
18 KRIVTSOV Yuriy FRA
19 MONTAGUTI Matteo ITA

 

ANDRONI GIOCATTOLI (AND)
(ITA) 

21 SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL
22 SELLA Emanuele ITA
23 RUJANO GUILLEN José VEN
24 DE MARCHI Alessandro ITA
25 ERMETI Giairo ITA
26 FERRARI Roberto ITA
27 OCHOA Carlos José VEN
28 RODRIGUEZ Jackson VEN
29 VICIOSO ARCOS Angel ESP

 

BMC RACING (BMC)
(USA) 

31 BARTON Chris USA
32 BEYER Chad USA
33 FRANK Mathias SUI
34 KOHLER Martin SUI
35 KRISTOFF Alexander NOR
36 BUTLER Chris USA
37 TSCHOPP Johann SUI
38 WYSS Danilo SUI
39 ZAHNER Simon SUI

 

COLNAGO – CSF INOX (COG)
(IRL) 

41 POZZOVIVO Domenico ITA
42 BELLETTI Manuel ITA
43 MODOLO Sacha ITA
44 PIRAZZI Stefano ITA
45 SAVINI Filippo ITA
46 CANUTI Federico ITA
47 STORTONI Simone ITA
48 BRAMBILLA Gianluca ITA
49 FRAPPORTI Marco ITA

 

EUSKALTEL-EUSKADI (EUS)
(ESP) 

51 ANTON HERNANDEZ Igor ESP
52 SESMA Daniel ESP
53 MINGUEZ AYALA Miguel ESP
54 ISASI FLORES Inaki ESP
55 CAZAUX Pierre FRA
56 ARAMENDIA LORENTE Javier Francisco ESP
57 AZANZA SOTO Jorge ESP
58 OROZ UGALDE Juan Jose ESP
59 NIEVE ITURALDE Mikel ESP

 

GEOX-TMC (GEO)
(ESP) 

61 MENCHOV Denis RUS
62 SASTRE CANDIL Carlos ESP
63 WYSS Marcel SUI
64 BLANCO RODRIGUEZ David ESP
65 CHEULA Giampaolo ITA
66 KOZONTCHUK Dmitry RUS
67 DUARTE AREVALO Fabio Andres COL
68 ARDILA CANO Mauricio COL
69 VALLS FERRI Rafael ESP

 

HTC-HIGHROAD (THR)
(USA) 

71 CAVENDISH Mark GBR
72 PINOTTI Marco ITA
73 GRETSCH Patrick GER
74 LEWIS Craig USA
75 BAK Lars Ytting DEN
76 RABON Frantisek CZE
77 RASMUSSEN Alex DEN
78 RENSHAW Mark AUS
79 SIVTSOV Kanstantsin BLR

 

KATUSHA (KAT)
(RUS) 

81 BRUTT Pavel RUS
82 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP
83 DI LUCA Danilo ITA
84 CARUSO Giampaolo ITA
85 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP
86 VORGANOV Eduard RUS
87 LOSADA ALGUACIL Alberto ESP
88 HORRACH RIPPOLL Juan ESP
89 KUSCHYNSKI Aliaksandr BLR

 

LAMPRE – ISD (LAM)
(ITA) 

91 SCARPONI Michele ITA
92 PETACCHI Alessandro ITA
93 MARZANO Marco ITA
94 ULISSI Diego ITA
95 HONDO Danilo GER
96 NIEMIEC Przemyslaw POL
97 SPEZIALETTI Alessandro ITA
98 RIGHI Daniele ITA
99 SPILAK Simon SLO

 

LEOPARD-TREK (LEO)
(LUX) 

101 FEILLU Brice FRA
102 KLEMME Dominic GER
103 ROHREGGER Thomas AUT
104 STAMSNIJDER Tom NED
105 PIRES Bruno POR
106 VIGANO Davide ITA
107 WEGMANN Fabian GER
108 WEYLANDT Wouter BEL
109 ZAUGG Oliver SUI

 

LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ)
(ITA) 

111 NIBALI Vincenzo ITA
112 AGNOLI Valerio ITA
113 CAPECCHI Eros ITA
114 MARANGONI Alan ITA
115 DALL’ANTONIA Tiziano ITA
116 SABATINI Fabio ITA
117 SALERNO Cristiano ITA
118 SZMYD Sylvester POL
119 VANOTTI Alessandro ITA

 

MOVISTAR (MOV)
(ESP) 

121 ARROYO DURAN David ESP
122 KONOVALOVAS Ignatas LTU
123 OYARZUN Carlos CHI
124 KIRYIENKA Vasili BLR
125 LASTRAS GARCIA Pablo ESP
126 PARDILLA BELLON Sergio ESP
127 PASAMONTES RODRIGUEZ Luis ESP
128 SAMOILAU Branislau BLR
129 VENTOSO ALBERDI Francisco José ESP

 

OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO)
(BEL) 

131 BAKELANTS Jan BEL
132 BLYTH Adam GBR
133 DE GREEF Francis BEL
134 DE CLERCQ Bart BEL
135 DOCKX Gert BEL
136 KAISEN Olivier BEL
137 LANG Sebastian GER
138 VEIKKANEN Jussi FIN
139 LODEWYCK Klaas BEL

 

ASTANA (AST)
(KAZ) 

141 KREUZIGER Roman CZE
142 TIRALONGO Paolo ITA
143 MASCIARELLI Francesco ITA
144 KISERLOVSKI Robert CRO
145 GOUROV Maxim KAZ
146 JUFRE POU Josep ESP
147 DYACHENKO Alexsandr KAZ
148 PETROV Evgeny RUS
149 STANGELJ Gorazd SLO

 

FARNESE VINI – NERI SOTTOLI (FAR)
(GBR) 

151 VISCONTI Giovanni ITA
152 FAILLI Francesco ITA
153 GIORDANI Leonardo ITA
154 GATTO Oscar ITA
155 RABOTTINI Matteo ITA
156 MAZZANTI Luca ITA
157 FAVILLI Elia ITA
158 NOE Andrea ITA
159 RICCI BITTI Davide ITA

 

QUICKSTEP (QST)
(BEL) 

161 CHICCHI Francesco ITA
162 CATALDO Dario ITA
163 CIOLEK Gerald GER
164 REDA Francesco ITA
165 ENGELS Addy NED
166 MALACARNE Davide ITA
167 PINEAU Jérôme FRA
168 SEELDRAEYERS Kevin BEL
169 VANDEWALLE Kristof BEL

 

RABOBANK (RAB)
(NED) 

171 BROWN Graeme AUS
172 FLENS Rick NED
173 KRUIJSWIJK Steven NED
174 CLEMENT Stef NED
175 SLAGTER Tom Jelte NED
176 TANKINK Bram NED
177 VAN EMDEN Jos NED
178 VAN WINDEN Dennis NED
179 WEENING Pieter NED

 

SAXO BANK SUNGARD (SBS)
(DEN) 

181 CONTADOR VELASCO Alberto ESP
182 DIDIER Laurent LUX
183 GUSTOV Volodymir UKR
184 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus ESP
185 KLOSTERGAARD LARSEN Kasper DEN
186 PORTE Richie AUS
187 NAVARRO GARCIA Daniel ESP
188 TOSATTO Matteo ITA
189 MORKOV Michael DEN

 

SKY (SKY)
(GBR) 

191 LÖVKVIST Thomas SWE
192 BARRY Michael CAN
193 CARLSTRÖM Kjell FIN
194 CIONI Dario David ITA
195 DOWNING Russell GBR
196 APPOLLONIO Davide ITA
197 NORDHAUG Lars Petter NOR
198 KENNAUGH Peter GBR
199 POSSONI Morris ITA

 

GARMIN-CERVELO (GRM)
(USA) 

201 FARRAR Tyler USA
202 LANCASTER Brett AUS
203 BOBRIDGE Jack AUS
204 FISCHER Murilo Antonio BRA
205 LE MEVEL Christophe FRA
206 MEYER Cameron AUS
207 MILLAR David GBR
208 STETINA Peter USA
209 WILSON Matthew AUS

 

RADIOSHACK (RSH)
(USA) 

211 POPOVYCH Yaroslav UKR
212 MCEWEN Robbie AUS
213 MACHADO Tiago POR
214 BEPPU Fumiyuki JPN
215 CARDOSO manuel Antonio Leal POR
216 DEIGNAN Philip IRL
217 SELANDER Bjorn USA
218 HUNTER Robert RSA
219 ROVNY Ivan RUS

VACANSOLEIL-DCM (VCD)
(NED)

221 CARRARA Matteo ITA
222 BOZIC Borut SLO
223 BELKOV Maxim RUS
224 GOLAS Michal POL
225 HOOGERLAND Johnny NED
226 LAGUTIN Sergey UZB
227 ONGARATO Alberto ITA
228 SELVAGGI Mirko ITA
229 VEUCHELEN Frederik BEL
Împărtășește: