|

Debut cu victorie clară pentru România, în preliminariile Campionatului European de Volei

Echipa națională de volei masculin a României nu a avut nevoie decât de o oră și șapte minute pentru a-și adjudeca meciul din debutul preliminariilor Campionatului European din 2023. Elevii antrenorului Sergiu Stancu au întâlnit Albania, în primul meci al Grupei G, programat la Galați.

România s-a impus fără probleme, în trei seturi, scor 25-16, 25-15, 25-16. Doar primul set a fost ceva mai echilibrat, tricolorii reușind, însă, să se desprindă în a doua jumătate a actului.

Reprezentativa tricoloră a dominat jocul, încheind cu procentaj de 63% de reușită în atac (36/57), recepție pozitivă de 60%, 12 puncte din serviciu și 28 de puncte de break.

Din lotul României, Paul Mircea Peța a încheiat cu 11 puncte (6/11 în atac – 55%; 3 ași, 2 blocaje) și a avut 90% recepție pozitivă (10 preluări). Robert Aciobăniței, care a jucat doar în primele două seturi, a punctat de 10 ori (9/11 – 82%; un as), iar Rareș Bălean, care a intrat pe parcursul setului secund, a adunat 9 puncte (7/9 – 78%; un blocaj; un as).

Statistica meciului – aici.

În etapa următoare, România va oferi replica Elveției, meci programat pe 7 august, de la ora 18:30 (ora României).