| |

Două titluri naționale, obținute de atleții de la Clubul Sportiv Municipal Ploiești

Secția de atletism a Clubului Sportiv Municipal Ploiești a obținut două titluri naționale în probele de ștafetă la Campionatele României de seniori și tineret, desfășurate la Craiova. Sportivii de la CSM Ploiești (antrenori Augustin Iancu și Robert Munteanu) au bifat, totodată, și două medalii de argint și două de bronz, în cadrul evenimentului din Oltenia.

În formula Petre Rezmiveş, Cristian Roiban, Alexandru Zatic, Alexandru Geamănu, ştafeta de la CSM Ploiești a câștigat cursa de 4×100 metri, la seniori, în 40.35 secunde.

La 4×400 metri, CSM Ploiești a obținut titlul național la tineret și medaliile de argint la seniori, ștafeta formată din Alexandru Geamănu, Robert Marinescu, Florin Nica şi Mihăiţă Neagu trecând linia de sosire cu timpul de 3:14.56 minute.

Pentru clubul municipalității ploieștene a mai punctat Cristian Roiban, care a devenit vicecampion național la tineret și medaliat cu bronz la seniori, în proba de 100 metri, cu timpul 10.60 secunde.

Roiban a mai obținut o medalie de bronz la tineret, la proba de 200 metri, cu timpul de 21.56 secunde.