|

Gabriel Burtănete, medalie de aur la Varna FIG World Challenge Cup

Calificat cu primul punctaj în finala de la sărituri a FIG World Challenge Cup de la Varna (Bulgaria), Gabriel Burtănete a confirmat, obținând medalia de aur.

Gimnastul român s-a clasat pe primul loc în finală, cu o medie de 14.400 puncte (14.650/14.150), fiind urmat, pe podium, de Taylor Burkhart (SUA – 14.350p) și de Courtney Tulloch (Marea Britanie – 14.250p).

Gabriel a mai fost prezent într-o finală la competiția din Varna, la paralele, la care a încheiat pe locul 7, cu 12.600p (4.900 – dificultate; 7.700 – execuție). Podiumul a fost ocupat de Marios Georgiou (Cipru – 14.850), Dilan Jimenez Giraldo (Columbia – 14.150), Marcel Nguyen (Germania – 14.150).

România a mai avut doi reprezentanți în finalele de astăzi, Ioana Stănciulescu și Răzvan Marc.

După medalia de bronz de la paralele, de ieri, Ioana Stănciulescu a fost aproape de un nou podium, la bârnă. Sportiva din România s-a situat pe locul al patrulea, cu 12.200 puncte, la două zecimi și jumătate de a treia poziție, ocupată de Aline Fries, din Franța.

Primele două locuri au fost ocupate de Ana Derek (Croația – 13.300), respectiv de Maisa Kuusikko (Finlanda – 13.000).

Răzvan Marc s-a situat al șaselea în finala de la bară, cu 13.400 puncte, primele trei locuri revenind sportivilor Marios Georgiou (Cipru – 14.350), Carlo Hoerr (Germania – 13.800), Andres Martinez Moreno (Columbia – 13.650).