|

Gimnasta Annaliese Drăgan, o nouă finală la Jocurile Mondiale

După finala de la minge, la care s-a situat pe locul al șaselea, sportiva română Annaliese Drăgan a mai reușit să se califice într-o finală, în cadrul competiției de gimnastică ritmică de la Jocurile Mondiale.

Sportiva clubului Sportul Studențesc s-a calificat în finala de la măciuci, cu al șaselea punctaj, 30.800p (14.400 – dificultate, 8.250 – execuție, 8.250 – artistic, -0.10 penalizare).

În finală, Annaliese Drăgan s-a situat pe locul al optulea, cu 28.650 puncte (13.400/7.350/7.950/-0.05).

Câștigătoare a fost italianca Sofia Raffaeli, cu 33.050p, iar podiumul a fost completat de Daria Atamanov (Israel, 32.650p) și de Ekaterina Vedeneeva (Slovenia, 32.200p).

Annaliese Drăgan a fost foarte aproape de calificarea în finală și la panglică, ocupând locul al nouălea în calificări (29.200p), reprezentând prima rezervă pentru finală.

Daria Atamanov (32.750p) a câștigat finala, iar pe podium s-au mai situat Boryana Kaleyn (Bulgaria, 32.650p) și Viktoriia Onopriienko (Ucraina, 31.750p).