|

Naționala feminină de volei a ratat calificarea în finala Golden League

Echipa națională de volei feminin a disputat, în această seară, meciul din semifinalele Golden European League, în deplasare, cu Cehia. Selecționata antrenată de spaniolul Guillermo Naranjo Hernandez a câștigat Grupa C, cu trei victorii din patru partide, în vreme ce reprezentativa din Cehia s-a impus în Grupa B, cu un parcurs similar.

În urma criteriului de departajare (punctele obținute), România a avut cel mai slab punctaj dintre câștigătoarele grupelor, astfel că meciul din semifinală s-a disputat pe terenul Cehiei.

Așa cum era de așteptat, partida a fost foarte echilibrată, învingătoarea decizându-se în tiebreak, la capătul unui joc care a durat 143 de minute.

Cehia și-a adjudecat primul set, scor 25-22, după care România a răspuns, câștigând actul secund, cu scorul de 25-23. Gazdele au controlat, apoi, setul al treilea, profitând de erorile mai multe din tabăra tricoloră, câștigând tot cu 25-22, ca în primul set.

În setul al patrulea a venit replica echipei tricolore, care s-a impus cu 25-21, trimițând meciul în decisiv.

În tiebreak, după un start mai bun al româncelor, Cehia a preluat inițiativa, menținând un avantaj de două-trei puncte până spre final, când s-a desprins la patru lungimi, adjudecându-și, în final, actul decisiv cu scorul de 15-11.

Astfel, România încheie pe locul al treilea această ediție a Golden League.

Din tabăra tricolorelor, Cătălina Zadorojnai a încheiat cu 19 puncte (16/43 – 37% în atac, două blocaje, un as), Rodica Buterez – 18 puncte (15/43 – 35% în atac, 2 blocaje, un as), Adelina Budai-Ungureanu – 14 (13/38 – 34%, un blocaj; 45% recepție pozitivă – 22 preluări), Diana Ariton – 9 (6/15 – 40%, un blocaj, doi ași), Francesa Alupei – 7 (3/10 – 30% – 4 blocaje).

În cealaltă semifinală, Franța s-a impus fără probleme, pe teren propriu, în partida cu Croația, scor 3-0 (25-16, 25-17, 25-13)