|

România a încheiat cu două medalii de aur la Jocurile Europene Paralimpice pentru Tineret

Astăzi, s-au încheiat Jocurile Europene Paralimpice pentru Tineret, organizate în Finlanda, la Pajulahti. Printre cele 22 de țări participante s-a regăsit și România, care a avut reprezentanți la atletism, tenis de masă și înot.

Delegația tricoloră a obținut două medalii de aur, ambele – la tenis de masă, prin Ioana Țepelea. Sportiva din România a câștigat competiția la clasa 6-10, atât la simplu, cât și la dublu, unde a evoluat alături de italianca Elena Elli (care se situase pe locul al doilea la simplu).

De remarcat și rezultatele obținute de Andreea Manole, la atletism, care a ocupat locul 4 la 100m și la 400m și locul al cincilea la săritura în lungime, precum și de înotătorul Arian Notretu, situat pe locul al patrulea la 100m spate.

Din lotul României au mai făcut parte Darius Dumitru și Darius Mif, la înot.

Antrenorii delegației tricolore au fost Ioana Răducanu (tenis de masă), Florin Cojoc (atletism) și Daniel Nistoroiu (înot).