| |

România a încheiat pe locul al șaptelea Campionatele Europene de Baschet U18 – Divizia B

Astăzi, în ultima zi a Campionatelor Europene de Baschet U18 – Divizia B, echipele naționale ale României au jucat în meciul pentru locul al șaptelea, atât la feminin, cât și la masculin.

În competiția masculină, desfășurată în Prahova, la Ploiești, Blejoi și Bucov, echipa antrenată de Cătălin Tănase, Cătălin Ștefănescu și Larisa Toma a jucat cu Olanda, după ce, ieri, pierduse cu Bosnia și Herțegovina, scor 69-87.

Olanda, care pierduse în sferturi cu Danemarca (scor 59-85), a cedat, ieri, duelul cu Portugalia, scor 65-77.

Vulturii s-au impus în disputa cu echipa din Țara Lalelelor, cu scorul de 68-62, pe sferturi 19-13, 14-20, 14-13, 21-16.

Liderii României au fost David Lăpuște (17 puncte – 3/6 de la 3p, 4 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții), Dragoș Lungu (21 puncte – 1/8 de la 3p, 7 recuperări, 2 intercepții, o pasă decisivă) și Andrei Oinaru (9 puncte, 10 recuperări – 6 ofensive, 2 pase decisive, 2 capace).

Statisticile complete – aici.

Astfel, România a încheiat pe locul al șaptelea.

Echipa feminină, pregătită de Goran Vrkic și Loredana Ion, a evoluat la Sofia, în Bulgaria. După eliminarea din sferturi, cu Slovacia, tricolorele au pierdut, ieri, cu Croația, scor 47-89, astfel că au ajuns să joace pentru locul al șaptelea.

România s-a confruntat cu Bulgaria, care pierduse, în sferturi, cu Portugalia (finalistă), scor 48-65, după care – cu Olanda, scor 61-67.

Echipa României a reușit să învingă Bulgaria, după o revenire spectaculoasă în a doua jumătate a meciului, la pauză, gazdele conducând cu 40-30 (20-14, 20-16).

Tricolorele și-au adjudecat sfertul al treilea, cu 25-21, iar în ultimul act au concretizat revenirea, scor 17-4, câștigând cu 72-65.

Principala jucătoare a tricolorelor a fost Beata Bara Nemeth, care a încheiat cu 22 de puncte, 6 recuperări (3 ofensive), o intercepție și un capac.