| |

Un nou turneu de badminton reușit pentru sportivii de la CS Comuna Berceni

Prezenți la Bulgarian U17 International 2022, turneu internațional de badminton, organizat de Federația Bulgară, Luca Pandele și Denisa Muscalu au strălucit din nou. Cei doi sportivi de la CS Comuna Berceni, pregătiți de antrenorul Adrian Basarabeanu, au câștigat toate probele la care au fost prezenți în concurs.

Turneul a avut loc la Svilengrad, făcând parte din circuitul U17 al forului european de badminton.

La simplu masculin, Luca Pandele a fost cap de serie nr. 3 și a ajuns în finală fără mari dificultăți, trecând, pe rând, de Nikola Shankov (Macedonia de Nord), scor 21-9, 21-1, Dor Shani (Israel), scor 21-11, 21-7, Tsvetan Ivanov (Bulgaria), scor 21-11, 21-10.

În ultimul act, sportivul din Berceni – care era al 11-lea în clasamentul european – s-a confruntat cu principalul favorit al turneului, galezul Harper Leigh (al treilea în Europa în 2022 și al 10-lea în clasamentul continental în care punctează turneele din ultimele 12 luni).

Luca a cedat primul set, scor 19-21, însă a revenit, adjudecându-și actul secund, scor 21-18, după care s-a impus în setul decisiv, scor 21-16, obținând trofeul întrecerii.

La simplu feminin, Denisa Muscalu a eliminat-o pe a patra favorită, în primul tur, Mara Hafner (Luxemburg), după ce a pierdut primul set, în prelungiri, scor 20-22, adjudecându-și categoric următoarele două seturi, scor 21-7, 21-5.

Apoi, sportiva de la CSC Berceni a trecut de Anna Hell (Italia), scor 21-10, 21-6, respectiv de compatrioata Laura Constantin, scor 21-14, 21-16.

În finală, Denisa Muscalu s-a confruntat cu a doua favorită a turneului, irlandeza Siofra Flynn, pierzând primul set la mare luptă, scor 24-26. Însă, a împins meciul în decisiv, după ce și-a adjudecat setul secund, cu scorul de 21-18, iar în ultimul act a câștigat mai clar, scor 21-16, adjudecându-și medalia de aur.

De remarcat faptul că, în afară de jucătoarea din Italia, toate celelalte adversare ale sportivei prahovene se aflau mai bine clasate în ierarhia europeană, Denisa ocupând locul 51 înaintea turneului din Bulgaria.

Luca Pandele și Denisa Muscalu au făcut pereche la dublu mixt, unde au câștigat turneul, fiind capi de serie nr. 1. Sportivii de la CSC Berceni au trecut, în sferturi, de Harper Leigh și Siofra Flynn, scor 21-10, 14-21, 21-16, după care au obținut calificarea în finală, învingând echipa din Italia, formată din Zyver John De Leon și Carolin Rauner, scor 21-16, 14-21, 21-16.

În finală, Pandele și Muscalu s-au impus categoric în duelul cu americanii Arden Lee și Emma Milner, scor 21-8, 21-6.

Denisa Muscalu a mai participat și la dublu feminin, alături de Andra Stoica (CSȘ 6 București), cele două sportive adjudecându-și trofeul după o finală în care s-au confruntat cu Jade Braeckman (Belgia) și Siofra Flynn (Irlanda), scor 21-11, 21-15.