|

România a câștigat Silver European League la volei masculin

Naționala de volei masculin a disputat, în această seară, finala din Silver European League, în compania Finlandei. Câștigătoare a competiției în 2019, România a început cât se poate de rău finala disputată la Budapesta (Ungaria).

Echipa antrenată de Sergiu Stancu a avut doar șapte atacuri reușite în primul set (7/22 – 32%), în vreme ce finlandezii au înregistrat un procentaj de 65% (15/23), nordicii având, totodată, și o recepție foarte bună (85% poz./54% exc.). Astfel, Finlanda s-a impus cu scorul de 25-17.

Naționala tricoloră nu s-a regăsit nici în debutul setului secund, Finlanda creându-și un avantaj de cinci puncte (8-3, respectiv 9-4). Dar, România și-a revenit, Bala, Bălean și Călin făcând ca scorul să fie egal, la 10. Apoi, Aciobăniței și Călin au completat revenirea tricolorilor, aducând România în frunte, scor 14-13.

România - Finlanda, Silver League

Cristi Bartha și co. s-au menținut, după aceea, la un ecart de două lungimi, adjudecându-și, în cele din urmă, setul, cu scorul de 25-21, un act în care procentajul tricolorilor în atac a fost de 70% (19/27).

În setul al treilea, Finlanda a găsit soluțiile să neutralizeze reușitele tricolorilor. Astfel, a controlat setul, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 25-20, după ce a condus și cu zece puncte (18-8).

Tot finlandezii s-au aflat la conducere și în mare parte din setul al patrulea, însă fără să reușească să se desprindă decisiv. România nu a cedat, regăsindu-și ritmul pe atac și a revenit, întorcând rezultatul pe final, adjudecându-și setul cu scorul de 25-23, după un parțial de 7-3.

S-a ajuns, astfel, în tiebreak, unde elevii antrenorului Sergiu Stancu au avut inițativa și au încheiat cu un procentaj de 62% în atac și 91% la recepție pozitivă, precum și 3 blocaje.

Tricolorii s-au desprins de la 9-9, la 11-9, după care au ajuns la patru mingi de meci. În pofida unei reveniri a finlandezilor, pe final, care au salvat trei șanse de meci ale echipei României, Bala a pus punct cu un blocaj partidei, setul încheindu-se cu scorul de 15-13 pentru România.

Astfel, Naționala tricoloră a câștigat, din nou, după ediția din 2019, Silver European League și a obținut dreptul de a evolua în Golden League anul viitor.

A fost un meci în care efortul colectiv a fost cel care a contat, precum și modificările efectuate de stafful tehnic, găsind soluții care au dat randament în momente cheie. Partida a durat 133 de minute.

Sergiu Stancu

Pentru echipa României, Robert Aciobăniței a încheiat cu 14 puncte (12/24 – 50%, 2 ași) și 68% recepție pozitivă (34 preluări), Marian Bala – 14 (10/22 – 45%, 3 ași, un blocaj) și 58% la recepție pozitivă (12 preluări), Rareș Bălean – 13 (13/29 – 45%), Robert Călin – 10 (6/10 – 60%, 2 blocaje, 2 ași), Alexandru Rață – 9 (8/13 – 62%, un blocaj).

De remarcat, totodată, pe lângă contribuția coordonatorului Cristian Bartha, și evoluția lui Robert Vologa (7p – 7/8) și a lui Florian Bela Bartha (6p – 2/3, 2 blocaje, 2 ași), care au punctat în momente importante ale meciului, deși nu au început ca titulari.